Czy internet satelitarny to dobre rozwiązanie?

W dobie szybkich połączeń, możliwości przesyłania danych za pomocą urządzenia elektronicznego w mgnieniu oka, internet zdaję się już na zawsze będzie towarzyszył człowiekowi, początkowo projekt departamentu obrony USA, dorósł do niespotykanych rozmiarów. Każdy z nas, czy starszy, czy młodszy, przynajmniej raz dziennie wyszuka jakiejś frazy w Google, albo porozmawia ze znajomym za pomocą jednego z popularnych serwisów społecznościowych. Są jednak sytuacje, w których ktoś mieszka poza miastem, na wsi, i infrastruktura jeszcze nie dotarła w sposób należyty, internet jest mało dostępny w postaci kablówki, lub łącza LTE. W tym wypadku do akcji wkracza internet satelitarny.

Jeden z pierwszych urządzeń, które możemy nazwać internetem satelitarnym, powstał już w latach 90, i miał jedną dużą wadę — można było tylko odbierać dane przesyłane w ten sposób. Kiedy pojawił się szeroko dostępny internet, łącze internetowe działające obustronnie, można było dopracować ten element, dzięki czemu mieliśmy możliwość również wysyłania pakietów danych.

Przewaga internetu satelitarnego

Najważniejszą zaletą internetu satelitarnego jest możliwość używania go na terenach wiejskich, mniej zaludnionych, gdzie tak jak wyżej wspominałem — nie ma takich możliwości uzyskania dobrego łącza jak w dużych miastach, ze względu na słabą infrastrukturę, brak możliwości sieci światłowodowej, lub usług ADSL. Także gdziekolwiek mieszkasz, internet jest z tobą.

Kolejną zaletą jest szybkość — nie żyjemy już w czasach, gdzie szybkość była niewygodna, a opóźnienia spore, w porównaniu do sieci kablowej. Dzięki budowie satelit mogących udostępniać internet, mamy już teraz możliwość szybkiego surfowania, przy prędkościach rzędu 50 mb/s, czyli konkurencyjnymi dla sieci kablowej. Nie ma znaczenia czy będziemy chcieli obejrzeć nasz ulubiony serial na Netflixie, czy gadać ze znajomymi na whatsappie, lub grać w gry, które muszą mieć dobre połączenie, inaczej najzwyczajniej w świecie nie połączymy się z serwerem.

Ile to kosztuje?

Co do cen — musimy was uspokoić, nadal panuje mit i przekonanie, że internet satelitarny jest naprawdę drogą zajawką, na którą mogą sobie pozwolić jedynie osoby mające spory budżet lub firmy. Klienci indywidualni, czyli ja i ty, możemy sobie na to pozwolić, nie obcinając kosztów, i mając dobrą cenę, porównywalną do cen internetu kablowego lub radiowego. Oczywiście w zależności od wybranej oferty, mamy szerokie pole do wyboru. Od 15 mb/s (20gb) w cenie zaczynającej się od kilkudziesięciu złotych, do szybkiego łącza 50 mb/s, kosztującej nas już trochę więcej, bo około 120 złotych miesięcznie. Nie są to jednak ceny z kosmosu, jest to akceptowalna cena, dla osób szukających wygodnych rozwiązań.

Sam montaż internetu satelitarnego jest niezmiernie prosty i wykonuje go specjalista, który przyjdzie do naszego domu. Satelita jest połączona kablowo z modemem, dzięki czemu w całym domu będziemy mieli zasięg i możliwość połączenia się z siecią.

Oczywiście jak wszystko, ma swoje wady. Do głównej wady należy zaliczyć — wpływ warunków atmosferycznych na urządzenie, mogą wystąpić zakłócenia sygnału w czasie deszczu lub burzy, jednak jest to eliminowane dzięki coraz to nowszych technologii. Kolejną wadą jest możliwe opóźnienie sygnału, wada nadal występuje, ale coraz bardziej jest to modernizowane, dzięki czemu zmiany nie są zauważalne.

Dochodząc do sedna — internet satelitarny jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, mieszkających na terenach mniej zaludnionych, a przy wystarczająco niskiej ceny można mówić o sukcesie techniki.