Internet satelitarny – dla kogo?

Internet satelitarny, czyli co?

Internet satelitarny to stosunkowo powszechna forma łączności internetowej. Satelitarne usługi internetowe są stosowane w miejscach, gdzie trudno osiągnąć naziemny dostęp do sieci bądź tam, gdzie jest wymagany mobilny dostęp do internetu. Jest to zatem alternatywa dla połączenia internetowego kablowego oraz mobilnego (lub domowej sieci LTE). Sieć przez satelitę jest dostępna globalnie, nie tylko dla statycznych urządzeń, ale też dla statków na morzu oraz poruszających się pojazdów naziemnych.

Technologia internetu przez satelitę jest dziś, w porównaniu z ubiegłymi latami, szeroko dostępna w połączeniu dwukierunkowym – wysyłanie i odbieranie danych. Użytkownik nie odczuwa zatem żadnej różnicy w korzystaniu z internetu satelitarnego lub kablowego. Warto także wspomnieć o przepustowości internetu satelitarnego. Dzięki wykorzystaniu satelit i dostępnych pasm (Ka), przepustowość łącza może być blisko 40 razy większa od tej na tradycyjnych pasmach. W efekcie można cieszyć się swobodnym korzystaniem z sieci.

Satelitarne usługi internetowe są wykorzystywane prywatnie – w domach, firmach, korporacjach, hotelach, a także publicznie – w szkołach, organizacjach, instytucjach czy urzędach.

Standardowe pakiety internetu satelitarnego

Na rynku jest wiele ofert podłączenia internetu satelitarnego. Zazwyczaj jest on jednak stosowany w obszarach nieco mniej zaludnionych. Warto przeanalizować, który pakiet najbardziej odpowiada codziennym wymaganiom użytkowników. Poniżej przedstawiamy przykładową ofertę.

Podstawowa cecha, która zazwyczaj jest decydującą przy wyborze pakietu internetu to jego limit. Dziś, w dobie powszechnego dostępu do sieci, większość usługodawców oferuje pakiety bez limitów miesięcznych, choć zdarzają się ograniczenia do 10 GB lub np. 20 GB.

Kolejna wartość to prędkość pobierania informacji. Klient może wybrać zazwyczaj 5 Mb/s, 25 Mb/s, 30 Mb/s bądź 50 Mb/s.

Następnie warto zwrócić uwagę na prędkość wysyłania danych, która waha się między 1 a 30 Mbit/s. Cennik takich usług to kilkadziesiąt lub ponad 100 złotych miesięcznie (40-160 zł). Klient nie ponosi zazwyczaj dodatkowych kosztów zakupu routera Wi-Fi. Abonament często ulega zmianie, ponieważ obowiązujące promocje trwają przez pierwsze trzy miesiące od zawarcia umowy. Kolejno naliczane są zwykle wyższe stawki.

Ostatnie, co warto wziąć pod uwagę, analizując podłączenie internetu satelitarnego w domu czy biurze, to długość trwania umowy. Na rynku dostępne są różne warianty, jednak często wybieraną opcją jest umowa na 24 miesiące. W zamawianym pakiecie dostępna jest także antena satelitarna, modem i konwerter.

Podsumowanie

Szerokopasmowy dostęp do internetu satelitarnego umożliwia wygodne i szybkie przesyłanie oraz odbieranie danych. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii satelitarne usługi internetowe są dostępne w każdym zakątku kraju, a do tego cechuje je niezawodność i niezależność od operatorów czy naziemnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Warto przeanalizować warianty pakietów i wybrać ten, który najlepiej odpowiada potrzebom użytkowników.