Mobilny, stacjonarny, satelitarny czy też inny – Jaki rodzaj Internetu będzie dla nas najlepszy?

Internet od przeszło 30 lat stał się niezaprzeczalnie obowiązkowy w niemal każdym domu, przedsiębiorstwie czy też indywidualnym urządzeniu każdego człowieka. Choć większość ludzi nie jest sobie w stanie wyobrazić funkcjonowanie w dzisiejszym świecie bez dostępu do Internetu często większość osób miewa problem jaki rodzaj Internetu wybrać. Przed podjęciem decyzji warto zatem zastanowić się jaki rodzaj będzie najbardziej odpowiedni i jednocześnie korzystny cenowo.

Jakie są najbardziej popularne rodzaje Internetu?

Obecnie istnieje wiele rodzajów Internetu, które są instalowane na naszych urządzeniach, jednak pośród wszystkich można wyróżnić trzy najbardziej popularne. Zaliczają się do nich:

  1. Internet stacjonarny;
  2. Internet mobilny;
  3. Internet satelitarny.

Pierwszy z nich – Internet stacjonarny – jest najstarszym i jednocześnie najczęściej instalowanym i użytkowanym rodzajem Internetu. Jest on obecny zarówno w domach prywatnych, przedsiębiorstwach oraz różnego rodzaju instytucjach. Cechuje go przede wszystkim fakt, iż można z niego korzystać wyłącznie w danym miejscu do jakiego został podpięty do sieci (ma on charakter stacjonarny). Przeważnie jest on bardzo przestępny cenowo, gdyż w zależności od oferty większość z nich mieści się w przedziale 39-69 PLN za miesięczny transfer bez limitów.

Drugi rodzaj Internetu – Internet mobilny – stanowi rodzaj Internetu dostępny wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Zaliczają się do nich nasze telefony, smartfony, laptopy oraz tablety. Cechuje go fakt, iż można się podłączyć do sieci z dowolnego miejsca na Ziemi bez konieczności korzystania z kabla oraz innych urządzeń. Przeważnie jest on dołączony do pakietu usług wraz z telefonem bądź innym sprzętem mobilnym a jego ceny sięgają 25-79 PLN/miesięcznie.

Ostatnim rodzajem najbardziej popularnego Internetu jest Internet satelitarny. Stanowi on swojego rodzaju Internet mobilny, lecz różni się tym, iż może on być użyty w najmniej dostępnych miejscach na całym świecie. Do takich miejsc można zaliczyć szczyty górskie, pustynie, stacje badawcze na biegunach czy też bezludne tereny w środku kontynentu. Cechuje go bardzo wysoka i stabilna jakość połączenia praktycznie z każdym urządzeniem.

Który rodzaj Internetu będzie najbardziej odpowiedni?

Choć z pozoru każdy rodzaj Internetu może wydawać się odpowiedni warto zdawać sobie sprawę, iż nie każdy będzie równie wydajnie i długo działał w każdym miejscu. Istnieje kilka cech, które warunkują jaki typ Internetu będzie najlepszy. Można do nich zaliczyć:

  • Miejsce korzystania z Internetu – jeśli Internet używany jest wyłącznie w domu bądź w miejscu pracy, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie instalacja Internetu stacjonarnego. Z kolei, jeśli często podróżujemy bądź używamy Internetu w telefonie bądź tablecie najlepszym rozwiązaniem będzie posiadanie Internetu mobilnego, dzięki czemu będziemy mogli podłączyć się do sieci w każdej chwili;
  • Częstotliwość korzystania z Internetu – w zależności od częstości korzystania z Internetu inny jego rodzaj może być dla nas bardziej odpowiedni. Jeśli korzystamy z Internetu korzystamy często ale krótko najlepszymi rozwiązaniami może okazać się Internet mobilny lub Internet satelitarny. Jeśli z Internetu korzystamy maksymalnie 2-3 razy dziennie przez dłużej niż 30 minut – wówczas dobrym rozwiązaniem będzie Internet stacjonarny;
  • Cena – spośród trzech wymienianych rodzajów Internetu najdroższą opcją będzie Internet satelitarny. Jego cena potrafi wahać się pomiędzy 49 a 309 PLN/miesięcznie. Pozostałe dwa rodzaje Internetu są stosunkowo tańsze a ich ceny wahają się pomiędzy 25 a 79 PLN/miesięcznie.
  • Przeznaczenie korzystania z Internetu – w zależności od celu, dla którego Internet jest dla nas niezbędny różne jego rodzaje mogę się okazać mniej lub bardziej odpowiednie. Dla przykładu gracze online korzystający z konsoli i grający w domu częściej będą korzystać z Internetu stacjonarnego, lecz Ci, którzy grają głównie na urządzeniach mobilnych częściej korzystać będą z Internetu mobilnego lub satelitarnego.