Co to jest internet szerokopasmowy?

Internet szerokopasmowy to innowacyjny sposób przesyłania danych. Dzięki wysokiej przepustowości łącza, korzystanie z Internetu jest szybkie i bezproblemowe. Rodzaj połączenia można dostosować do swoich potrzeb.

Czasy, kiedy do połączeń internetowych używaliśmy modemu telefonicznego, dawno już odeszły w niepamięć. Teraz użytkownicy sieci oczekują przede wszystkim odpowiedniej szybkości i komfortowego dostępu do swojego ulubionego medium. Internet szerokopasmowy jest dla nich idealnym rozwiązaniem. Warto wiedzieć jednak, że w ramach połączenia szerokopasmowego dostępnych jest kilka rozwiązań. Sprawdźmy, czym charakteryzują się poszczególne typy szybkich łączy.

Internet szerokopasmowy – modemy kablowe

Modemy kablowe to rozwiązanie najbardziej podobne do cyfrowej linii abonenckiej, która wykorzystywała łącze telefoniczne. W tym wypadku połączenie zostaje zawarte poprzez kabel koncentryczny. Jest to sposób dużo szybszy od telefonicznego, jednak nadal podlega on kilku ograniczeniom. Przede wszystkim na prędkość wpływa liczba użytkowników łącza. Im więcej osób korzysta z sieci, tym szybkość połączenia z nią jest niższa. Dostawcą tego łącza są sieci kablowe, więc jego dostępność jest zależna od naszego miejsca zamieszkania.

Internet szerokopasmowy – internet satelitarny

Internet satelitarny, jak sama nazwa wskazuje, do połączenia wykorzystuje satelitę dostawcy usługi. Świetnie sprawdza się dla osób mieszkających na wsi, które nie mogą korzystać z modemów kablowych. Pod względem prędkości rozwiązanie to nie różni się zbyt wiele od połączenia kablowego, więc nadal nie jest to metoda dobra do uzyskania najlepszych wyników pod względem prędkości.

Internet szerokopasmowy – WiFi

Wifi to najpopularniejszy obecnie sposób na połączenie z siecią. Jest on najbardziej komfortowy i w pełni odpowiada na potrzebę mobilności użytkowników. Ograniczeniem pod tym względem mogą być techniczne uwarunkowania modemu, a konkretnie jego zasięg. Na szybkość Internetu nie wpływa za to liczba użytkowników, więc rozwiązanie to jest bardzo często wybierane przez firmy, które chcą zapewnić swoim klientom bezpłatny dostęp do sieci.

Internet szerokopasmowy – bezprzewodowe łącze komórkowe

Łącza telefoniczne od zawsze były w kręgu zainteresowań dostawców Internetu. Te kablowe nie sprawdziły się ze względu na ograniczenia przepustowości, natomiast sieci komórkowe idealnie trafiają w potrzeby użytkowników. Obecnie z funkcjonaliści tej korzysta większość smartfonów, a i często w domach klienci decydują się na skorzystanie z modemu operatorów komórkowych. Ograniczeniem tego rozwiązania może być limit danych zawarty w ofercie.

Internet szerokopasmowy – światłowód

Światłowód to rozwiązanie technologiczne, które pozwala na bardzo szybki przesył danych przy użyciu sygnałów świetlnych. Zasięg tej usługi jest niestety nadal ograniczony lokalizacją. Wybór tego dogodnego połączenia jest zależny od naszego miejsca zamieszkania i dostępności sieci światłowodowej.

Internet szerokopasmowy – ceny

Ceny internetu szerokopasmowego są silnie uzależnione od rodzaju pakietu i dostawcy połączenia. Sprawdźmy, jak prezentuje się zestawienie największych firm w branży:

  • Netia – szybkość 150 Mb/s – 43 zł miesięcznie
  • UPC – szybkość 150 Mb/s – 49,99 zł miesięcznie
  • T-Mobile – szybkość 100 Mb/s – 69 zł miesięcznie
  • Multimedia – szybkość 120 Mb/s – 39 zł miesięcznie