Serwer DNS – w jaki sposób wybrać najlepszy dla siebie?

Każdego dnia korzystając z serwisów internetowych i stron www często nie zastanawiamy się nad tym dlaczego w ogóle te strony są dostępne. Za umożliwienie korzystania z przeglądarek internetowych oraz uzyskiwania informacji ze strony internetowych odpowiedzialny jest DNS – Domain Name System. Bez obecności tego systemu w naszych komputerach bezpieczne oraz szybkie korzystanie ze stron internetowych byłoby praktycznie niemożliwe.

Czym jest serwer DNS?

Serwer DNS (z. ang. Domain Name System) stanowi usługę, która jest odpowiedzialna za przypisywania odpowiednich adresów IP poszczególnym nazwom oraz stronom internetowym, które są czytelne i zrozumiałe dla człowieka. Bez żadnych wyjątków wszystkie strony internetowe www muszą posiadać adres IP – czyli innymi słowy unikatowy identyfikator, za pomocą którego można znaleźć daną stronę internetową.

W uproszczeniu – w momencie gdy użytkownik Internetu wpisuje daną stronę do przeglądarki to pierwszym zadaniem przeglądarki internetowej jest ustalenie adresu IP. Oznacza to, że przed wejściem musi ona zostać zidentyfikowana oraz potwierdzona, iż nie jest to strona zagrażająca bezpieczeństwu danego użytkownika. Niestety ten fakt często wykorzystywany jest przez hakerów, którzy manipulując działaniem serwerów DNS próbują dostać się do komputera danego użytkownika celem wyrządzenia jak największych możliwych szkód np. kradzież danych czy wprowadzenie wirusa do komputera.

Bezpieczny serwer DNS – czyli jaki?

Z racji tego, iż serwer DNS jest podstawowym narzędziem, który weryfikuje i przyporządkowuje adresy IP do każdej strony internetowej musi on spełniać kilka podstawowych funkcji. Zaliczają się do nich m.in.:

  • zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa – dobry serwer DNS powinien chronić użytkowników przeglądarek internetowych przed takimi zagrożeniami jak obecność wirusa malware, ataki hakerów, phishing itp. Najlepsze w tym wypadku jest również zintegrowania serwera DNS z zabezpieczeniem antywirusowym – w połączeni użytych dwóch funkcji można mieć pewność, iż żaden wirus oraz niepowołane osoby nie dostaną się do naszego komputera.
  • gwarancja szybkości działania – żaden użytkownik sieci internetowej nie przepada za długim i czasochłonnym czekaniem na weryfikację strony internetowej kiedy chce jedynie szybko coś sprawdzić. Toteż dobry serwer DNS powinien przyporządkowywać i działać tak szybko jak to możliwe. Czas weryfikacji mierzony jest w tym wypadku w milisekundach (ms) i im szybciej strony są weryfikowane tym szybciej użytkownik może uzyskać dostęp do danej strony internetowej.
  • zdolność do efektywnego filtrowania kategorii – dobrej jakości serwer DNS powinien również możliwie jak najszybciej i najefektywniej ostrzegać użytkowników przeglądarek internetowych na temat zagrożeń w Internecie. Mogą to być strony nielegalnych gier internetowych, czy też strony z filmami dla dorosłych a także niektóre portale np. randkowe czy też portale do sprzedaży używanych rzeczy. Dzięki temu można szybko dowiedzieć się, iż dana strona internetowa nie jest bezpieczna i czym prędzej zaprzestać korzystania z niej.