Upload i download – krótki przewodnik po internecie

Upload i download – krótki przewodnik po internecie

Internet to szybko rozwijające się narzędzie z ogromnym (w części wykorzystywanym) potencjałem. Mimo wielu zalet i wad to wciąż spełnia on wiele funkcji, w zależności od naszych potrzeb czy upodobań: można wykorzystać go do pracy, rozrywki czy też edukacji. Żeby tak istotna i przydatna rzecz funkcjonowała prawidłowo niezbędnych jest kilkanaście, a nawet kilkaset procesów, natomiast w gospodarstwie domowym wystarczy podpisać umowę z dostawcą internetowym, aby otrzymać całodobowy dostęp do internetu.

Prędkość internetu i Mbps

W momencie podpisania umowy z dostawcą usług internetowych ma on za zadanie zagwarantować minimum konkretnej prędkości naszego łącza internetowego, którą najczęściej wyraża się w Mbps, czyli ilość megabitów na sekundę. Dzięki zaawansowanej i nowoczesnej technologii prędkość z jaką możemy korzystać z internetu stale się zwiększa. Poniżej podano przykładowe sposoby łączenia z internetem i ich możliwe prędkości:

  • T1 – 1544 Mb/s
  • T3 – 44736 Mb/s
  • DSL – do 8 Mb/s
  • Modem kablowy – do 52 Mb/s
  • USB – 12 Mb/s
  • USB 2.0 – 480 Mb/s

Pobieranie, udostępnianie – na czym polega download i upload?

Download to proces polegający na pobieraniu plików lub danych z sieci internetowej np. na swój komputer, natomiast upload to proces przeciwny pobieraniu plików – polega on na wysyłaniu danych lub plików z własnego urządzenia do serwera lub urządzenia innego użytkownika. Łącze internetowe jest dzielone na dwa kanały i jest to: kanał pobierania (download) oraz kanał wysyłania (upload). Oba kanały traktowane są oddzielnie, dlatego charakteryzuje je odmienna prędkość wyrażana najczęściej w Mbps.

Procesy te zachodzą wewnętrznie przez większość czasu naszej aktywności w sieci i odpowiadają one za odtwarzanie filmów, stron internetowych, obrazów oraz za udostępnianie przez nas wybranych treści innym użytkownikom, np. filmu w serwisie Youtube.

Buforowanie filmów – jaka prędkość internetu zapewnia stabilne oglądanie?

Buforowanie to inaczej odczyt treści z wyprzedzeniem, dotyczy najczęściej multimediów – to właśnie on zapewnia nam płynne oglądanie filmu przez stronę internetową, np. w momencie odtwarzania przez nas 20 sekundy filmu do pamięci jest ładowane kolejna (zależna od prędkości łącza) ilość sekund: może to być 5, 10, a nawet cały czas trwania wideo.

Stabilne i płynne oglądanie zależy od kilku czynników, m.in:

  • prędkości łącza,
  • ograniczenia od strony dostawcy usług internetowych oraz witryny internetowej udostępniającej materiał,
  • wagi i jakości pliku.

Im większa jest waga pliku, tym lepsza będzie jego jakość (najczęściej spotykane jakości filmów to: 144p, 240p, 360p, 480p, 720p, 1080p). Jeżeli posiadamy wolniejsze łącze internetowe to ten sam materiał załaduje nam się cztery razy szybciej w jakości 360p niż w 720p, właśnie ze względu na większą wagę pliku występującego w jakości 720p. Działa to również w drugą stronę. Jeżeli udostępniamy materiał w 360p i 720p to zostanie on udostępniony szybciej w jakości 360p. Optymalna prędkość łącza internetowego pozwalająca obejrzeć bez zacinania się film w jakości 480p to 5mbps. Dlatego, aby zapewnić sobie komfort warto sprawdzić na jaką jakość oglądanego materiału możemy sobie pozwolić.